Виявлені на супутнику Сатурна фосфати свідчать про можливість існування життя
21. червень, 2023 в 22:11
Ще один доказ того, що під крижаною поверхнею супутника Сатурна Енцелада може процвітати життя: в шлейфах водяного льоду, що виходять з його південного полюса, було виявлено фосфати.
Енцелад - один з кількох крижаних світів, які обертаються навколо планет-гігантів Юпітера та Сатурна, які, як вважається, мають океани рідкої води під поверхнею з товстого шару льоду, де може існувати інопланетне життя. Джерело: https://cikave-info.blogspot.com/2023/06/blog-post_20.html
У 2015 році космічний апарат НАСА "Кассіні", який провів 13 років на орбіті Сатурна, виявив гейзери, що вивергаються з тріщин у льоду на південному полюсі супутника. Кристали водяного льоду та газ виривалися в космос зі швидкістю близько 400 метрів на секунду.Частина цього багатого на мінерали водяного крижаного пилу живить одне з більш тьмяних зовнішніх кілець Сатурна, "Е", тоді як більша його частина падає як сніг назад на поверхню супутника, надаючи Енцеладу його яскраво-білого кольору.
Політ безпосередньо крізь шлейф на швидкості, з якою рухався космічний апарат, найімовірніше, знищив би більшість органічних сполук у парах. Замість цього космічний апарат взяв проби викинутого матеріалу з кільця Е Сатурна.
Вчені з Південно-західного дослідницького інституту в Боулдері, штат Колорадо, повідомили в журналі Nature, що, вивчивши дані аналізатора космічного пилу "Кассіні", вони виявили присутність фосфатів натрію.
На Землі фосфати необхідні для всього живого. Вони є невід'ємною частиною ДНК, клітинних мембран, хімічних сполук, що забезпечують передачу енергії, і навіть ваших кісток і зубів.
Виявлення фосфатів на супутнику Сатурна не доводить, що там є життя. Просто це означає присутність одного із життєво важливих інгредієнтів життя, який в океанах Землі контролює темпи виробництва водоростей і водних рослин. За даними дослідження, рівень фосфатів у підповерхневому океані Енцелада у 100 разів вищий, ніж в океанах Землі.
Проведений раніше аналіз даних "Кассіні" показав, що шлейфи також містять кремнезем, аміак, вуглекислий газ і метан - ті ж хімічні речовини, які трапляються в гідротермальних джерелах у глибоких морях на Землі. Це регіони, де вода, нагріта Землею, взаємодіє з тріщинами в океанічному дні та витікає з них. Біля таких джерел було виявлено цілу екосистему незвичайних форм життя, що процвітають без наявності сонячного світла - від бактерій, що живляться мінералами з гідротермальних джерел, до крабів, молюсків і дивного виду довгих білих трубчастих черв'яків, що харчуються бактеріями.
Якщо на дні океану на Енцеладі існують такі жерла, які, як ми тепер знаємо, містять багато інгредієнтів, необхідних для життя, то чи може там відбутися подібна еволюція? Відповідь на це питання залишатиметься оповитою таємницею доти, доки на Енцелад не буде відправлена ще одна місія для подальшого вивчення того, що ховається під льодом. Поки що така місія не планується.
Однак європейська місія під назвою JUICE (Дослідження крижаних супутників Юпітера) наразі перебуває на шляху до Юпітера, щоб дослідити Ганімед, Калісто та Європу, остання з яких, як вважається, також має активний водний океан, але води в ній більше, ніж у всіх океанах Землі разом узятих.
Наступного року НАСА виведе на орбіту супутника апарат Europa Clipper, який шукатиме умови, придатні для життя.
Пошук інопланетного життя часто зосереджений на планетах, що обертаються навколо інших зірок, які можуть бути схожі на Землю. Але подібні знахідки дають змогу припустити, що життя може існувати набагато ближче до дому, усередині дуже не схожих на Землю супутників, що приховують секрети під крижаними поверхнями.