Вчені нарешті виявили планету навколо зорі Барнарда
5. жовтень, 2024 в 21:42
Після хибного виявлення кілька років тому, астрономи кажуть, що нарешті дійсно знайшли планету, яка обертається навколо зорі Барнарда, найближчої до Сонця одинарної зорі.
Про відкриттярозповідають розповідають OstanniPodii.com з посиланням на пресреліз Європейської південної обсерваторії (ESO).
Ця кам'яниста планета, відкрита за допомогою Дуже великого телескопа (VLT) ESO в Чилі, менша за Землю та обертається навколо своєї крихітної холодної зорі що кожні три дні. Зоря Барнарда знаходиться на відстані шести світлових років від нас, у сузір'ї Лебедя. Ближчі за неї та найближчі до нас зорі -- це тріо, що утворюють систему Альфа Центавра.
"Відкриття цієї планети, разом з іншими попередніми відкриттями, такими як Проксима b і d, показує, що наш космічний двір сповнений планет малої маси", - говорить Алехандро Суарес Маскарено, співавтор статті з описом нововідкриття, опублікованої в журналі Astronomy & Astrophysics.
Попри свою близькість до нашої Сонячної системи, зоря Барнарда занадто тьмяна, щоб її можна було побачити неозброєним оком. Проте простий восьмидюймовий аматорський телескоп зможе помітити її у далекому космосі.
Ця особлива зоря, яка вже понад століття є об'єктом пошуків екзопланет, має довгу історію хибнопозитивних виявлень. Шість років тому міжнародна група дослідників вважала, що знайшла планету, втричі більшу за Землю, за межами так званої придатної для життя зони в зоряній системі Барнарда. Автори статті, опублікованої в журналі Nature, зхарактеризували цю планету як застиглу та таку, що обертається навколо своєї зорі-червоного карлика кожні 233 дні.
Після того, як у 2018 році було запропоновано кандидата на суперземлю, подальші дослідження інших астрономів офіційно спростували її існування, включно з цим найновішим дослідженням. У 2021 році команда під керівництвом астронома Джека Рубіна провела майже 120 нових спостережень за допомогою інструменту на телескопі Хоббі-Еберлі в Техасі й виявила, що помилковий сигнал був пов'язаний з 145-денним періодом обертання зорі.
Підказкою до помилкової інтерпретації став той факт, що найсильніший сигнал збігався з періодом, коли зоряна активність також була сильною. У 2022 році інша команда виявила, що планетарний сигнал малоймовірний.
Але це був не перший випадок, коли зоря обманювала астрономів, змушуючи їх думати, що у неї є планети. Астроном Пітер ван де Камп вважав, що відкрив дві газові гігантські планети навколо зорі Барнарда, першу ще в 1960-х роках. Пізніше його висновки були визнані недійсними.
На відміну від попередніх помилок, нещодавно виявлений планетарний сигнал, який вказує на існування планети вдвічі меншої за масу Венери, є першою екзопланетою в зоряній системі Барнарда, наявність якої підтвердили щонайменше два інших телескопи. Інші підтверджувальні спостереження надійшли з обсерваторій Роке-де-лос-Мучачос і Калар-Альто в Іспанії та обсерваторії Ла-Сілла в Чилі. За оцінками астрономів, планета знаходиться приблизно в 20 разів ближче до своєї зорі, ніж Меркурій до Сонця, з температурою поверхні близько 125 градусів за Цельсієм.
Але, навіть якби зоря була приблизно на 2 500 градусів холоднішою за Сонце, планета все одно була б занадто гарячою для існування рідкої води на її поверхні й навряд чи була б придатною для життя, каже провідний автор дослідження Джонай Гонсалес Ернанде. Є й хороша новина, яка полягає в тому, що команда знайшла три інші кандидати на планети поблизу зорі -- і, можливо, одна з них, якщо це підтвердиться, може бути схожою на Землю.