На далекому світі є приголомшливі, раніше не спостережувані вітри
3. лютий, 2025 в 5:46
Астрономи відкрили величезну планету WASP-127b майже десять років тому. Тепер вони виявили, що на ній дмуть вітри зі швидкістю близько 33 000 кілометрів на годину.
Про це розповідають "Останні події" з посиланням на пресреліз Європейської південної обсерваторії (ESO).
Вітри на цій екзопланеті дмуть майже в 19 разів швидше, ніж найсильніші планетарні вітри в нашій Сонячній системі -- пориви на Нептуні зі швидкістю 1800 км/год. Потужні надзвукові вітри, що кружляють навколо екватора цього далекого газового гіганта, обертаються в шість разів швидше, ніж сама планета, яка трохи більша за наш Юпітер.
"Це те, чого ми раніше не бачили", - говорить Ліза Нортманн, науковець з Геттінгенського університету, яка очолила нове дослідження.
Астрономи використовували Дуже великий телескоп (VLT), розташований у віддалених і дуже сухих чилійських горах, для спостереження за цими екстремальними вітрами. Зокрема, спостереження стало можливим завдяки інструменту CRIRES+, який використовується для пошуку супер-Земель та вивчення складу інших екзопланет. Зоря, що знаходиться поблизу планети, освітлювала молекули в атмосфері WASP-127b, що дозволило приладу виявити, що одна сторона атмосфери на великій швидкості віддаляється від нас, тоді як інша сторона на великій швидкості рухається у нашому напрямку.
"Цей сигнал показує нам, що навколо екватора планети існує дуже швидкий, надзвуковий реактивний вітер", - сказала Нортманн.
Земля, як і деякі інші планети нашої Сонячної системи, також мають реактивні потоки. Вони схожі на ріки високошвидкісного атмосферного повітря й мають великий вплив на нашу земну погоду, оскільки вони розділяють холодні й теплі повітряні маси.
Екзопланети, тобто планети за межами нашої Сонячної системи, часто занадто малі й тьмяні, щоб космічні або наземні телескопи могли отримати реальне зображення -- хоча бувають і винятки. Насправді ми не можемо побачити цей екстремальний струменевий потік на WASP-127b, тому можна лише представити це в уяві.
Але навіть не маючи прямого зображення, астрономи можуть багато дізнатися про світ, подібний до WASP-127b, на основі зоряного світла, що проходить через його атмосферу, і того, як воно впливає на його материнську зорю. Нещодавні спостереження астрономів підтвердили, що цей газовий гігант містить водяну пару й вуглекислий газ, а також має холодніші полюси та різні температури, що свідчить про складну погодну систему.
У найближчі роки за допомогою ще більшого телескопа, названого Надзвичайно великим телескопом, який має величезне 39-метрове головне дзеркало, астрономи зможуть виявляти погоду на набагато менших кам'янистих світах, можливо, схожих на Землю.
Дослідження було опубліковано в журналі Astronomy & Astrophysics.