Астрономи нарешті виявили джерело таємничого радіосигналу, повторюваного що дві години
25. березень, 2025 в 6:41
Раніше вважалося, довгоперіодичні сигнали також походять від нейтронних зірок, але нове дослідження припускає, що їх можуть виробляти бінарні системи з білим карликом.
Про це повідомляє видання Останні події.
Всесвіт сповнений таємниць, які змушують вчених продовжувати його досліджувати у пошуках відповідей. Зробивши приголомшливий прорив, астрономи нарешті знайшли джерело таємничого радіосигналу, який надходив з глибокого й темного космосу, повторюючись кожні дві години.
У роботі, опублікованій в журналі Nature Astronomy, вчені заявили, що відстежили сигнал до дивної подвійної системи, що містить мертву зорю, або "білого карлика", та зоряного супутника, червоного карлика.
Це відкриття пролило нове світло на походження цих загадкових сигналів. Раніше вважалося, що вони походять від нейтронних зірок, але це нове дослідження припускає, що бінарні системи з білим карликом також можуть виробляти ці сигнали.
Сигнал, позначений ILTJ1101, був виявлений за допомогою радіотелескопа LOFAR, і з'ясувалося, що він повторюється кожні дві години. Подальші спостереження показали, що сигнал надходить з подвійної системи, яка містить білий карлик і червоний карлик-компаньйон.
Вважається, що причиною сигналу є взаємодія між сильним магнітним полем білого карлика і зоряним вітром, що випромінюється червоним карликом-компаньйоном. Ця взаємодія прискорює заряджені частинки, які, своєю чергою, виробляють радіохвилі.
"Існує кілька сильно намагнічених нейтронних зірок, або магнетарів, які, як відомо, випромінюють радіоімпульси з періодом у кілька секунд", - каже член команди, астрофізик з Північно-Західного університету Чарльз Кілпатрік.
"Деякі астрофізики також стверджують, що джерела можуть випромінювати імпульси через рівні проміжки часу, оскільки вони обертаються, тому ми бачимо радіовипромінювання лише тоді, коли джерело повернуте до нас", - додає він.
"Тепер ми знаємо, що принаймні деякі довгоперіодичні радіотранзієнти походять від бінарних систем. Ми сподіваємося, що це мотивує радіоастрономів локалізувати нові класи джерел, які можуть виникати з нейтронних зірок або магнітарних бінарів", - сказав Кілпатрік.